Mesečni arhiv: marec 2023

Velikonočne ustvarjalne delavnice

Velikonočne ustvarjalne delavnice

V četrtek, 30. marca 2023, so na šoli potekale ustvarjalne delavnice na temo velike noči za učence od šestega do vključno devetega razreda. Delavnice so bile namenjene učencem, ki radi ustvarjajo, razvijajo ročne spretnosti in so empatični do soljudi.

Delavnic se je udeležilo 62 učencev.

Ta dan so učenci izdelovali velikonočne  zajčke iz lesa pod vodstvom gospe Petre Strnad Ermenc in gospe Vilme Ošlak, pisane venčke iz papirnatih rožic pod vodstvom gospe Sanje Stropnik, velikonočna drevesa pod vodstvom gospe Branke Čakš ter kokoške iz sena pod vodstvom gospe Metke Klinc. Vse te izdelke so odnesli domov in jih bodo v prihajajočih praznikih lahko uporabili kot dekoracijo zase ali pa za svoje bližnje.

Posebnost letošnjih delavnic pa je bila vsekakor delavnica, ki so jo vodile gospa Simona Šarlah, gospa Anja Korošec ter gospa Petra Jager Čakš. Ta delavnica je bila številčno najbolj obiskana, učenci pa so izdelovali »stekleničke upanja«, ki jih bodo naši parlamentarci pod vodstvom gospe Simone Šarlah razdelili onkološkim bolnikom na UKC Maribor in jim s tem dejanjem polepšali dan. Verjamemo, da bodo marsikomu vrnili upanje v svetlo prihodnost. V vse izdelane stekleničke so vstavili listek s svojimi željami oziroma lepo mislijo.

Naši učenci so s tem prostovoljnim delom v popoldanskem času zopet dokazali, kako srčni so in kako jim je mar do ljudi, ki potrebujejo podporo.

Vilma Ošlak 

Državno tekmovanje iz slovenščine za Cankarjevo priznanje 2022/2023

Državno tekmovanje iz slovenščine za Cankarjevo priznanje 2022/2023

V soboto, 11. 3. 2023, je potekalo na OŠ Zreče državno Cankarjevo tekmovanje. Po krajšem kulturnem programu in navodilih za tekmovanje so tekmovalci odšli v učilnice.

Pisali so razlagalni spis v povezavi s pesniško zbirko Vinka Möderndorferja: Romeo in Julija iz sosednje ulice in novim, neznanim, a tematsko sorodnim besedilom. V spisu so morali pokazati, da znajo povezati ključne besede, motive oz. teme v  obeh  besedilih, jih analizirati, vrednotiti, razmišljati o literarnem problemu, izraziti lastno doživljanje poezije ipd.

Tekmovanja se je udeležila učenka Tjaša Krivec, 9. d razred,  in  osvojila srebrno Cankarjevo priznanje.

Za dosežek ji iskreno čestitamo.

Amalija Kožuh

 

Mobilna računalniška učilnica

Mobilna računalniška učilnica

Od meseca aprila bodo učitelji lahko pri pouku uporabljali  prenosne računalnike. Uporaba je možna na vseh lokacijah šole. 

Namen učilnice je občasna popestritev in posodobitev pouka pri učnih urah v običajnem učnem okolju (v navadni učilnici). Trenutno mobilna učilnica ponuja 14 prenosnih računalnikov, kar zadošča za en povprečen razred, če je delo organizirano v dvojicah. V prihodnosti načrtujemo tudi nakup tabličnih računalnikov, ki jih bodo z veseljem uporabljali malo mlajši učenci.

Prvi so učilnico preizkusili učenci sedmih razredov pri predmetu Sonce, Luna, Zemlja. Raziskovali so nočno nebo in površja planetov našega osončja.

Jure Uranič

Šolsko tekmovanje iz matematike

Šolsko tekmovanje iz matematike

Na matični šoli in na vseh podružnicah je 16. marca 2023 potekalo od prvega do vključno sedmega razreda Kenguru Vegovo tekmovanje in od osmega do vključno devetega razreda Vegovo šolsko tekmovanje.

Tekmovanja se je udeležilo  skupaj 225 učencev. Priznanje je osvojilo 79 učencev. Učenci Teo Košenina iz 9. a, Lara Čebular in Alina Crnčec iz 9. b, Peter Bevc iz 9. c, Kyrylo Lypko iz 9. d, Andraž Marzidovšek, Matevž Juteršek in Staša Markič iz 8. a, Jaka Beković iz 8. b, Kornelija Rezar, Evita Hebar in Ana Marguč iz 8. c, Žak Gostenčnik, David Kolar in Bine Poznič iz 7. c, Jaša Dimović iz 6. a, Marcel Žibret iz 6. b ter Tara Košenina iz 6. c pa so se uvrstili na regijsko tekmovanje, ki bo 5. aprila na OŠ Ob Dravinji v Slovenskih Konjicah.

Zelo smo veseli, da se naši učenci tako množično udeležujejo tovrstnih tekmovanj in na njih dosegajo tudi zelo dobre rezultate. Vsem, ki so se uvrstili na regijsko tekmovanje želimo uspešno pripravo in čim boljše rezultate ter uvrstitev na državno tekmovanje.

Vilma Ošlak

Kulturni dan za šestošolce v Ljubljani

Kulturni dan za šestošolce v Ljubljani

S šestošolci smo se v sredo, 8. 3. 2023, odpravili v Ljubljano na kulturni dan.

Obiskali smo Narodno galerijo, kjer smo bili vodeni skozi razstavo umetniških del. Na koncu razstave so učenci ustvarjali. Malico smo si privoščili ob Robovem vodnjaku v Narodni galeriji. Potem smo se odpravili do Cankarjevega doma na koncert S skladatelji v Disneyjeve risanke. Lahko smo prisluhnili orkestru Slovenske filharmonije pod vodstvom Samuela Burstina, organistki Katarini Rupert, ki je igrala na največje orgle v Sloveniji, vse skupaj pa je lepo povezoval igralec Klemen Kovačič. Domov smo se vrnili s kupom lepih kulturnih vtisov.

Janja Belej

Projekt Cinkarne Celje na POŠ Socka: Vsaka kapljica vode šteje

Projekt Cinkarne Celje na POŠ Socka: Vsaka kapljica vode šteje

Cinkarna Celje vsako leto razpiše projekt, ki se ga z učenci, ki so vključeni v oddelek podaljšanega bivanja, z veseljem udeležimo.

 

Tudi tokrat smo se polni navdušenja prijavili in kmalu začeli z delom. Cinkarna nam glede na število prijavljenih otrok pošlje material za ustvarjanje, otroci pa nato na dano temo ustvarjajo.

 

Naslednje leto Cinkarna Celje praznuje 150 let, zato so si zamislili, da bi skupaj oblikovali 150 kapljic z motivi vode. Poslali so nam predlogo – obliko kapljice, kamor naj bi narisali motiv vode, ki nas je navdahnil. Učencem je bila tema zelo blizu in zanimiva, zato so se rade volje lotili risanja.

Ob koncu smo izdelke izrezali in razstavili na šolskem hodniku. Dodali pa smo tudi nekaj zanimivosti v zvezi z vodo.

Cinkarna nas bo o poteku projekta še obvestila.

Maja Drobnič Grosek

 

Veseli pust tudi na Osnovni šoli Vojnik

Veseli pust tudi na Osnovni šoli Vojnik

Na pustni torek so se na Osnovni šoli Vojnik odločili, da učencem pričarajo pravo pustno vzdušje.

Najprej so na obisk prišli kurenti iz Starš, ki so učence od 1. do 9. razreda ter osebje na šoli močno razveselili. Otroci so si lahko od blizu ogledali, kako izgledajo kurenti, lahko so se tudi dotaknili njihovih mask in se z njimi fotografirali.

Kasneje so učenci še s svojimi inovativnimi maskami naredili sprehod po Vojniku in tako  polepšali dan mimoidočim, na obisk pa so tudi šli do Špesovega doma, kjer so jih varovanci in osebje krasno sprejeli in jim v zahvalo dali tudi posladek.

Naj živi slovenska tradicija!

Kaja Humski

Teden pisanja z roko na POŠ Socka

Teden pisanja z roko na POŠ Socka

Na naši podružnični šoli sedaj že tradicionalno izvajamo Teden pisanja z roko. Učenci projekt dobro poznajo in vsako leto z veseljem in navdušenjem pristopijo k sodelovanju.

 

Učenci 1. in 2. razreda so se pogovarjali o pomenu pisanja z roko. Nato so na tablo pritrdili plakat in dodali vsak svoje sporočilce. Prvošolci, ki v pisanju še niso tako vešči, so si pri izražanju pomagali z ilustracijami. Nastala je lepa tabelska slika, ki jih je še dolgo opominjala o dobrih straneh pisanja z roko.

Tudi učenci 3. razreda so spoznavali izreden pomen pisanja z roko. Pogovarjali so se o pomenu tihega razmišljanja in počasnega pisanja. Nato je vsak učenec zapisal sporočilo za prijatelja. Skupno narejena tabelska slika pa jih je še nekaj časa nagovarjala, da je pisanje z roko pomembno, in jih opominjala na pozitivne strani pisanja z roko.

V kombiniranem oddelku 4. in 5. razreda smo si za Teden pisanja z roko res vzeli čas. V uvodu smo ponovili pozitivne učinke pisanja z roko – otroci vsebine že poznajo, saj v projektu redno sodelujemo. Razmišljali smo o letošnji temi projekta Mislim tiho, pišem počasi. Prva naloga, ki so jo otroci opravili, je bila ta, da so tiho mislili o lepih mislih, pohvalah ali šalah. To so potem zapisali na lističe, ki smo jih pripeli na razredna vrata. Tako so lahko naše misli in šale prebrali mimoidoči učenci, učiteljice in vrtčevski otroci.

Učence so nato čakale različne dejavnosti. Vsak dan so morali tiho premisliti in na skupen listič zapisati razmišljanje o temi tistega dne. Prvi dan so razmišljali o tem, kaj jih osrečuje. Drugi dan so zapisali, katera je njihova najljubša knjiga. Tretji dan, torej v sredo, so razmislili o prijetnem spominu. V četrtek so učenci izrazili svoje poklicne želje. Zadnji dan tedna pisanja z roko pa so strnili vtise in o tem nekaj zapisali. Na ta način so učenci tudi drug drugega spodbujali k tihemu razmišljanju in počasnemu zapisu njihovih razmišljanj.

Učne ure likovne umetnosti smo v tem tednu namenili raziskovanju krajinskega parka Goričko. Učence je najbolj navdihnil grad Grad. Upodobili so ga z likovno tehniko risanja. Uporabljali so tuš. Podobo gradu so nato prilepili na obarvano ozadje.

Vsako leto ta projekt povežemo tudi s Prešernovim dnem. Učenci so v jutranjem varstvu ustvarili plakat s podobami našega največjega slovenskega pesnika, Franceta Prešerna. Kasneje pa so zapisali še našo himno s kaligrafsko pisavo.

Interesna dejavnost kaligrafija vsako leto ponudi odlično priložnost za izpeljavo Tedna pisanja z roko. Pri tem krožku se učenci in učenke učijo umetnosti pisanja – kaligrafije. Spoznajo staro pisavo italiko in moderno kaligrafijo. Učenci so zapolnili eno črko s povedjo Pišemo z roko. Te črke smo potem združili in nastal je zanimiv in barvit zapis.

V projektu vsako leto zelo radi sodelujemo in se veselimo že naslednjega.

Sabina Skok, mentorica projekta Teden pisanja z roko

Dostopnost