Teden pisanja z roko na POŠ Socka

Teden pisanja z roko na POŠ Socka

Na naši podružnični šoli sedaj že tradicionalno izvajamo Teden pisanja z roko. Učenci projekt dobro poznajo in vsako leto z veseljem in navdušenjem pristopijo k sodelovanju.

 

Učenci 1. in 2. razreda so se pogovarjali o pomenu pisanja z roko. Nato so na tablo pritrdili plakat in dodali vsak svoje sporočilce. Prvošolci, ki v pisanju še niso tako vešči, so si pri izražanju pomagali z ilustracijami. Nastala je lepa tabelska slika, ki jih je še dolgo opominjala o dobrih straneh pisanja z roko.

Tudi učenci 3. razreda so spoznavali izreden pomen pisanja z roko. Pogovarjali so se o pomenu tihega razmišljanja in počasnega pisanja. Nato je vsak učenec zapisal sporočilo za prijatelja. Skupno narejena tabelska slika pa jih je še nekaj časa nagovarjala, da je pisanje z roko pomembno, in jih opominjala na pozitivne strani pisanja z roko.

V kombiniranem oddelku 4. in 5. razreda smo si za Teden pisanja z roko res vzeli čas. V uvodu smo ponovili pozitivne učinke pisanja z roko – otroci vsebine že poznajo, saj v projektu redno sodelujemo. Razmišljali smo o letošnji temi projekta Mislim tiho, pišem počasi. Prva naloga, ki so jo otroci opravili, je bila ta, da so tiho mislili o lepih mislih, pohvalah ali šalah. To so potem zapisali na lističe, ki smo jih pripeli na razredna vrata. Tako so lahko naše misli in šale prebrali mimoidoči učenci, učiteljice in vrtčevski otroci.

Učence so nato čakale različne dejavnosti. Vsak dan so morali tiho premisliti in na skupen listič zapisati razmišljanje o temi tistega dne. Prvi dan so razmišljali o tem, kaj jih osrečuje. Drugi dan so zapisali, katera je njihova najljubša knjiga. Tretji dan, torej v sredo, so razmislili o prijetnem spominu. V četrtek so učenci izrazili svoje poklicne želje. Zadnji dan tedna pisanja z roko pa so strnili vtise in o tem nekaj zapisali. Na ta način so učenci tudi drug drugega spodbujali k tihemu razmišljanju in počasnemu zapisu njihovih razmišljanj.

Učne ure likovne umetnosti smo v tem tednu namenili raziskovanju krajinskega parka Goričko. Učence je najbolj navdihnil grad Grad. Upodobili so ga z likovno tehniko risanja. Uporabljali so tuš. Podobo gradu so nato prilepili na obarvano ozadje.

Vsako leto ta projekt povežemo tudi s Prešernovim dnem. Učenci so v jutranjem varstvu ustvarili plakat s podobami našega največjega slovenskega pesnika, Franceta Prešerna. Kasneje pa so zapisali še našo himno s kaligrafsko pisavo.

Interesna dejavnost kaligrafija vsako leto ponudi odlično priložnost za izpeljavo Tedna pisanja z roko. Pri tem krožku se učenci in učenke učijo umetnosti pisanja – kaligrafije. Spoznajo staro pisavo italiko in moderno kaligrafijo. Učenci so zapolnili eno črko s povedjo Pišemo z roko. Te črke smo potem združili in nastal je zanimiv in barvit zapis.

V projektu vsako leto zelo radi sodelujemo in se veselimo že naslednjega.

Sabina Skok, mentorica projekta Teden pisanja z roko

Dostopnost