Dnevni arhiv: 18 junija, 2024

Planinci Nova Cerkev

Planinci Nova Cerkev

Tudi v letošnjem šolskem letu smo bili planinci Podružnične osnovne šole Nova Cerkev zelo aktivni. Planinski krožek je obiskovalo 53 učencev in pohode smo imeli v vseh letnih časih.

Jesenski pohod je bil okrog Kislice, kamor smo povabili tudi starše, bratce, sestrice ter babice in dedke. Po končanem pohodu so nam člani športnega društva Socka spekli slastne palačinke.

Drugi pohod je bil zimski. Pred odhodom na pohod nam je Planinsko društvo Vojnik pripravilo poučne delavnice, po delavnicah pa smo se z lučkami odpravili na krajši pohod po delu Slomškove poti v Novi Cerkvi.

Na pomladni pohod smo odšli na Dobrno, kjer smo se odpravili na Gruševec.

Čeprav še ni koledarsko poletje, smo zadnji pohod poimenovali poletni. Odpravili smo se na Sv. Tomaža nad Vojnikom, kjer nam je gospod Tomaž iz Planinskega društva Vojnik odprl kočo in nas počastil s sladoledom.

Vsi planinci smo zadovoljni in veseli zaključili naše planinsko leto in se že veselimo novega. Hvala tudi vsem spremljevalcem, ki ste bili z nami.

Mentorici Lidija Štimulak in Petra Kojc

Tabor nadarjenih učencev na OŠ VOJNIK

(SO)DELUJEM V KRAJU: TABOR NADARJENIH UČENCEV NA OŠ VOJNIK

V petek, 7. junija 2024, se je na OŠ Vojnik začel tabor nadarjenih učencev z naslovom “(So)delujem v kraju”. Letošnji tabor je bil namenjen sodelovanju učencev pri umetnosti našega kraja in skupnem projektu z Občino Vojnik za postavitev trim steze.

Petkov popoldan in večer smo preživeli nadvse spoznavno, športno in aktivno. Organizacijska ekipa učencev, ki je že en teden pred taborom načrtovala raznolike igre, je pripravila pester nabor aktivnosti. Udeleženci so se preizkusili v športnih in povezovalnih igrah, ki so potekale ob Lovskem domu Vojnik in njihovem ribniku. Sončno vreme nam je letos omogočilo en kup vodnih iger, ki se so ob koncu spremenile v otroško lovljenje, polivanje z vodo, od daleč pa je bilo slišati kup smeha in pozitivnega druženja. Ker vodnih iger kar ni bilo zadosti, nas je ob večerji na rahlo poškropil že skoraj poletni dež – to nas ni motilo. Še ena dodatna dogodivščina za v spomin.

Večerni program je tokrat bil timsko naravnan. Učence je v skupine razdelila barva listka, pri čemer nas nič ni motilo, da se podružimo s tistimi, ki jih morda komajda kdaj srečamo na velikih hodnikih šole. Sledili so miselni izzivi, katerih vodilo je bilo: sodeluj, razmišljaj in komuniciraj. Zaradi pestrega dneva smo plesni disko v avli šole letos zamenjali za prijetno klepetanje, deljenje zgodb in sklepanje novih prijateljstev. Pozna ura nas je prepozno spomnila, da bo jutrišnji dan še kako pester in razgiban.

(Pre)zgodnje jutro se je pričelo že ob 7. uri, že je sledil zajtrk in še preden smo se zares predramili, smo že bili na kombiju proti Globočam. To je bila naša prva aktivnost sobotnega dela tabora. V Globočah smo v Galeriji gospoda Jožeta Žlausa in njegove žene Jelke spoznavali kulturno dediščino kraja in videli starine, katerih (nekateri) skorajda niso poznali. Po nadobudnih glavah se je marsikomu porodila misel: »Kdo bi si mislil, da je likalnik v preteklosti za svojo praktičnost nujno potreboval ogenj in vročo žerjavico?!« Ob predstavitvi življenja in ustvarjanja Doroteje Hauser, vsesplošne umetnice in Vojničanke iz 19. stoletja, smo odkrili bogato umetniško dediščino našega šolskega okoliša.

Sledil je skok na kombi in praktične delavnice na šoli so se začele. Od 11. ure vse do popoldneva se je odvila vrsta delavnic; razmišljujoča, sproščujoča, snemalna, grafična, lesarska in glinena delavnica. Vsi učenci so se preizkusili v vsaki izmed njih. Tri delavnice so bile namenjene projektu trim steze, zato so učenci s skupnimi močni z mentorji sestavljali športne vaje, jih snemali, pripravljali izzive za traso ter druge aktivnosti, npr. sproščanje, ki jih bomo kasneje lahko vključili v sam projekt. Na drugi strani pa so se učenci spoznavali z nekaterimi umetniškimi dejavnostmi, ki so že skoraj pozabljenje. Učenci so rezbarili v les, izdelovali grafike na jedkanice ter ustvarjali glinene posode.

Zadnje delavnice smo sicer zaradi pomanjkanja spanca že skoraj malo “prekinkali”, a smo skupaj zdržali vse do 17. ure. Nato še pospravili, si ogledali skupni filmček, ki je nastajal v zadnjih dveh dneh, “škljocnili” poslednjo fotko in se polni novih zgodb odpravili vsak na svoj konec.

Vodja tabora, Valerija Podlesnik

Zbiralna akcija

Zbrali 20 ton papirja

Učenci in učenke OŠ Vojnik so se v šolskem letu 2023/2024 odlično izkazali pri zbiralnih akcijah papirja in tako najbolje poskrbeli tudi za naše okolje. Na razredni in predmetni stopnji matične šole smo skupaj zbrali skoraj 20 ton papirja.

Največ papirja so na predmetni stopnji zbrali učenci 9. b, na razredni stopnji pa učenci 2. a razreda in si prislužili nagrado za trud. Devetošolci so za nagrado  odšli v kino, drugošolci pa v Tropsko hišo v Celju.

Najlepša hvala vsem učencem, staršem in učiteljem za sodelovanje in njihov prispevek, posebna zahvala pa velja za vse učence in delavce šole, ki so pomagali, da so bile zbiralne akcije odlično obiskane in so nemoteno potekale. Hvala tudi vodstvu šole za njihovo podporo.

Mentorici Branka Čakš in Urška Agrež si takšnega sodelovanja želiva tudi v naslednjem šolskem letu, ko z zbiralnimi akcijami nadaljujemo.

Bodimo eko, da Zemlja ohrani čisto, zeleno obleko!

Zapisala Urška Agrež

Planinski krožek v drugem razredu

Planinski krožek v drugem razredu

V šolskem letu 2023/2024 smo opravili pet planinskih pohodov. Letos so se nam pridružili planinci tretješolci z mentorico Katjo Zupančič.

Na prvem pohodu 14. oktobra 2023 smo se skupaj z velikimi in malimi planinci Planinskega društva Vojnik podali na organiziran pohod do Planinskega doma na Sv. Tomažu. Pot nas je vodila po zanimivi, za nas novi poti, ki je nismo poznali. Na cilju smo uživali v pečenem kostanju, se posladkali s palačinko in se zadovoljni in siti vrnili v dolino.

18. novembra 2023 smo izvedli drugi pohod na Hom. Pot je bila zanimiva in nezahtevna, zato smo se do Planinskega doma na vrhu z lahkoto povzpeli. V lepem vremenu smo uživali na igralih, ki jih je bilo v okolici planinskega doma veliko, napolnili svoje trebuščke z dobrotami in se s precej lažjimi nahrbtniki in vrnili v dolino.

Tretji, zimski pohod, 24. januarja 2024, smo povezali s planinskimi delavnicami, ki jih je na OŠ Vojnik za najmlajše planince prve triade izvedo Planinsko društvo Vojnik. Na ta pohod smo povabili tudi starše planincev. Po končnih delavnicah se je veliko število pohodnikov podalo po nekoliko zimski poti na domačo planinsko kočo. Tam smo se okrepčali s toplim čajem, ki so nam ga pripravili vojniški planinci, se odpočili in opremljeni s svetilkami odšli domov.

Zaključni planinski pohod smo izvedli v soboto, 18. maja 2024.  Planinci prve triade smo se z avtobusom odpeljali do Treh Kraljev, nato pa smo se podali po Urškini poti mimo Črnega jezera do Osankarice. Med potjo smo zbirali žige in spoznavali značilnosti gorske pokrajine. Ker smo obiskali vse točke na naši poti, smo bili v hotelu nagrajeni z Urškino rezino, ki je bila res slastna. Nekoliko utrujeni smo se odpeljali pred OŠ Vojnik, kjer so nas pričakali starši.

Mladi planinci in mentorice se zahvaljujemo Planinskemu društvu Vojnik za organizirane dejavnosti, ki so popestrile naše pohode, razveselile mlade pohodnike in nas naučile novih veščin. Zahvaljujemo se tudi planinskima vodnikoma, Ireni Gorečan in Rajku Čatru, ki sta poskrbela za varen korak na naših poteh. Hvala tudi naši spremljevalki, Petri Kojc.

Urška Agrež, mentorica

 

Dostopnost