Projekt Zero Waste na POŠ Socka: Od sadovnjaka do mobilne gospodinjske učilnice
Projekt Zero Waste na POŠ Socka: Od sadovnjaka do mobilne gospodinjske učilnice
Na Podružnični osnovni šoli Socka smo izvedli obsežen projekt z naslovom Zero Waste, s katerim smo želeli učence spodbuditi k razmišljanju o trajnostnem načinu življenja ter odgovornem ravnanju z naravnimi viri. Projekt smo zasnovali medpredmetno, v sodelovanju z lokalnim okoljem, in ga smiselno povezali z vsebinami učnega načrta.
Pomemben del projekta so predstavljali obiski sadovnjaka na kmetiji Božnik, kjer nam je lastnik prikazal različne postopke dela v sadovnjaku. Učenci so tako spoznali sajenje sadnega drevja, pomen in način obrezovanja, opazovali so razvoj sadovnjaka skozi letne čase ter spoznali sistem oroševanja proti pozebi. Neposreden stik z naravo in delo na terenu sta učencem omogočila globlje razumevanje pomena samooskrbe in spoštovanja do narave.
V sklopu priprav na praznično tržnico smo v šoli ustvarjali izdelke iz odpadnih materialov. Zavedanje o ponovni uporabi in ustvarjalnost otrok sta se prepletala v številnih zanimivih izdelkih, ki so bili na voljo na predpraznični tržnici. Izvedli smo tudi izmenjevalnico oblačil in igrač. Na ta način smo otroke spodbudili, da igrač niso vrgli v smeti, saj so lahko le-te razveselile druge otroke. Prav tako smo jih opolnomočili z znanjem, da so oblačila vrstnikov, predvsem s strani varovanja okolja, veliko boljša izbira.
Sodelovanje v projektu nam je omogočilo nakup mobilne gospodinjske učilnice, ki jo bomo uporabljali za različne dejavnosti – med drugim za sušenje jabolk in zelišč ter pripravo smutijev iz sadja, ki ostane pri malici.
Za podporo vsebinam smo pripravili delovni zvezek, razdeljen po razredih in prilagojen učnemu načrtu. V njem so zajeti delovni listi, dejavnosti ter refleksije, ki učencem omogočajo povezovanje teorije s prakso.
Projekt Zero Waste je s svojo vsebino in izvedbo pomembno prispeval k razvoju trajnostne miselnosti pri učencih ter krepitvi sodelovanja med šolo in lokalnim okoljem. Veselimo se nadaljnjega dela in novih priložnosti za učenje z naravo in za naravo.
Zapisala: Sabina Skok
Fotografije: Polona Bastič, Sabina Skok