Mesečni arhiv: oktober 2024

TETKA JESEN – prvošolci

TETKA JESEN – prvošolci

V sredo, 9. oktobra 2024, smo prvošolci praznovali prihod tetke jeseni. Dan smo začeli z okusno malico, ki je vključevala pečena jabolka, pečen krompir in kuhan kostanj, kar je učencem pričaralo pravo jesensko vzdušje.

Sledila je pripoved pravljice “Razbita buča”, ki je učence še posebej navdušila, ko je vzgojiteljica med pripovedovanjem zares razbila bučo. Otroci so bili navdušeni, še bolj pa so uživali, ko so bučo nato tudi sami otrebili. Za učence ni bilo večjega veselja kot to praktično opravilo.

Po pravljici so se učenci udeležili različnih delavnic, kjer so ustvarjali jesenske izdelke. Vsak učenec je imel možnost izbrati, na kakšen način bo izdelal jesensko drevo. Nekateri so se odločili za odtiskovanje drevesnih listov, drugi so krošnje izdelali iz barvnega papirja, medtem ko so tretji uporabili bibi palčke za ustvarjanje krošenj.

Jesensko obarvan dan je bil poln veselja in ustvarjalnosti. Učenci so z izdelki okrasili učilnico in avlo, ki sta sedaj v barvah jeseni.

Astrid Bukovšek, razredničarka 1. C

Komemoracija na Veliki Ravni

Komemoracija na Veliki Ravni

V četrtek, 24. 10. 2024, smo imeli učenci POŠ Socka športni dan s komemoracijo na Veliki Ravni.

Peš smo se odpravili do spomenika neznanima padlima junakoma XIV. divizije, v grapo pod domačijo Jožeta Štimulaka na Veliki Ravni. V sodelovanju z Andrejo Stopar, predsednico ZB za vrednote NOB Vojnik-Dobrna, smo položili cvetje in prižgali svečke. Sledil je kulturni program, s katerim smo se poklonili neznanima padlima junakoma in pomislili na vse tiste, ki so se borili za svobodo. Po končani slovesnosti je sledila pogostitev s čajem in sladko okrepčilo, nato pa smo se peš odpravili nazaj v dolino in v šolo.

Suzana Praznik, vodja komemoracije

Naravoslovni dan Eko gajbico, prosim!, 22. 10. 2024

Naravoslovni dan Eko gajbico, prosim!

V torek, 22. 10. 2024, smo se četrtošolci POŠ Socka odpravili na ekološko kmetijo Mlinar v Škale pri Velenju.

V okviru projekta Eko gajbico, prosim! smo si ogledali kmetijo, spoznali lastnike in se preizkusili v različnih delavnicah.

V prvi delavnici smo spoznali delovanje ekološke kmetije. V drugi delavnici smo spoznavali in prepoznavali sadje in zelenjavo v naši prehrani. V tretji delavnici pa smo spoznali sajenje, sejanje in skrb za rast rastlin. Seveda nas je na kmetiji pričakala tudi slastna eko malica. Zdaj vemo, od kod prihaja del zelenjave in sadja, ki jih užijemo pri različnih obrokih v šoli. Naravoslovni dan je bil zanimiv in poučen.

Suzana Praznik

 

POŠ Socka – Lovec na obisku

Lovec na obisku na POŠ Socka

V petek, 11. 10. 2024, nas je obiskal lovec Marjan Štravs, član LD Dobrna.

Predstavil nam je delo lovca, njegovo obvezno opremo in vlogo pri ohranjanju narave, rastlinstva in živalstva v njej. Na ogled nam je prinesel nekaj prepariranih – nagačenih gozdnih živali, ki so jih otroci z zanimanjem opazovali. Nežno in z občutkom so potipali perje fazana, dlako veverice in kremplje kanje.

Učenci so pokukali skozi daljnogled, preizkusili lovski stolček na tri noge, si nadeli lovski klobuk, potipali leseno lovsko puško in si ogledali maketo lovske opazovalnice. Lovec Marijan je s seboj prinesel še nekaj zanimivih knjig o živalih in njihovih sledeh ter o različnih pasmah lovskih psov. Spoznali so pomen delovanja lovcev v zimskem času, pomen lovskih krmilnic in lovskih opazovalnic.

Lovsko društvo Dobrna nam je ob tej priložnosti podarilo dve ptičji krmilnici in tri velike pakete semen, da bi spodbudili otroke, da v zimskem času, ko zapade sneg, poskrbijo za ptice stalnice. Otroci so spoznali veliko zanimivosti in koristnih podatkov, obisk lovca pa  je popestril delo in življenje v šoli. Ob tej priložnosti se zahvaljujemo lovcu Marjanu Štravsu za obisk, njegov čas in izkušnje, ki jih je delil z nami, LD Dobrna pa za podarjeni krmilnici in ptičja semena.

Suzana Praznik

Drevored prijateljstva ob cesti Čreškova –  Vrba, 21. 10. 2024

Drevored prijateljstva ob cesti Čreškova-Vrba

POŠ Socka se je 21. oktobra 2024 odzvala povabilu Andreje Stopar, predsednice ZB za vrednote NOB Vojnik – Dobrna, na dogodek ob sajenju dreves.

Letos mineva 80 let od bojev XIV. divizije na Kozjaku in prav toliko tudi let od strmoglavljenja zavezniškega letala med Vrbo in Čreškovo. V ta namen smo otroci POŠ Socka in OŠ Dobrna pripravili kulturni program in posadili 10 jablan v drevored ob cesti, v neposredni bližini spomenika – obeležja strmoglavljenega letala. Dogodka se je udeležilo kar nekaj domačinov, ki še pomnijo dogodek, kakor so jim ga pripovedovali njihovi predniki. Učenci ob takšnih dogodkih spoznavajo kulturno dediščino svojega kraja. 10 jablan – vsaka za enega padlega zaveznika in vsaka svoje sorte – nam bodo v opomnik, da naj na svetu in med nami vladata mir ter prijateljstvo.

Suzana Praznik, mentorica

Interesna dejavnost – spretni prstki 4. in 5. razred POŠ Socka

Interesna dejavnost – spretni prstki 4. in 5. razred POŠ Socka

V interesno dejavnost spretni prstki so vključene učenke, ki zelo rade ustvarjajo.

Zelo spretne so v pletenju in kvačkanju, v letošnjem šolskem letu pa so se lotile šivanja in ponovne uporabe tekstila. Uspešno znajo prišiti gumb in obvladajo različne načine šivanja. Tako se je porodila ideja, da bi v tem svetu potrošništva naredile nekaj koristnega za okolje, saj je tekstilnega odpada vedno več. Doma so pobrskale po omarah in našle odslužene kavbojke, premajhne majice ter jih prinesle v šolo. Odločile so se, da bi si izdelale torbice iz odsluženih kavbojk. Mentorica je v šolo prinesla šivalni stroj in enomesečni projekt je stekel. Vloženega je bilo veliko dela in truda, a nastalo je pet prav posebnih torbic, ki jih učenke s ponosom uporabljajo.

Suzana Praznik, mentorica

Naravoslovni dan na Kmetiji Razgoršek

Naravoslovni dan na Kmetiji Razgoršek

Tretješolci POŠ Socka smo v sredo, 9. 10. 2024, preživeli čudovit dan na turistični kmetiji Razgoršek v Zavrhu nad Galicijo.

Pripravili so nam štiri različne delavnice. Svoje spretnosti smo preizkusili v pletenju košar iz šibja, pletenju zapestnic iz ličja, kuhanju dišečega sivkinega mila in pripravi zeliščnega namaza. Sami smo si tudi na ognju popekli kruh in nanj namazali pripravljen zeliščni namaz. V muzeju – v stari, s slamo pokriti hiši – smo si ogledali, kako so ljudje včasih živeli. O tem nam priča veliko ohranjenih starih predmetov in krušna peč. Po končanih delavnicah smo še krmili jelene in košute, ki jih imajo v obori. To je bilo pravo doživetje in zelo poučen  naravoslovni dan.

Suzana Praznik, razredničarka

Planinci POŠ NC

Planinci po Tončkovi poti

Megleno sobotno jutro je planince POŠ Nova Cerkev vodilo na Frankolovo, kjer smo se odpravili po Tončkovi poti – poti Antona Bezenška.

Na pot smo povabili vodički iz Turističnega društva Frankolovo, gospo Irmo Blazinšek in Marijo Čretnik, ki sta nam pred pričetkom poti pripravili odličen jabolčni štrudelj in pito, pri ptičjih hišicah ob poti pa pripovedovali o zgodovini kraja, življenju in delu Antona Bezenška, šegah in navadah ljudi, kulturnih znamenitostih …

Pot nas je vodila med domačijami, kjer so nas prijazno sprejeli in razvajali naše želodčke. Zaradi njih je bil korak lahkotnejši, zato se zahvaljujemo družini Bezenšek in družini Kovač za peciva, rogljičke in topel čaj, ki se je v malo muhastem in hladnem vremenu še kako prilegel. Hvala tudi čebelarju, gospodu Petru Babniku in njegovi ženi za vse čebelarske zanimivosti, ogled čebelnjaka in medene dobrote. Kljub slabemu vremenu smo vsi planinci uživali v raziskovanju narave in drugih znamenitosti ter bili dobre volje.

Lidija Štimulak

 

 

Teden otroka POŠ Socka

Teden otroka na POŠ Socka

Na Podružnični osnovni šoli Socka smo med 7. in 11. oktobrom 2024 obeležili Teden otroka s pestrim naborom dejavnosti, namenjenih vsem učencem od 1. do 5. razreda.

Učenci 1. in 2. razreda so imeli tehniški dan z naslovom TO SEM JAZ, na katerem so se skozi različne dejavnosti bolje spoznali kot razred in se posvetili samospoznavanju. Učence je obiskala tudi zobna sestra, ki jim je na zanimiv način predstavila pomembnost ustne higiene. Veliko navdušenja je požel tudi ogled lutkovne predstave v izvedbi društva Gallus, ki so si jo učenci ogledali na POŠ Nova Cerkev.

Učenci 3. razreda so imeli naravoslovni dan na kmetiji Razgoršek. Učenci so z navdušenjem sodelovali pri dejavnostih in spoznali različno delo na kmetiji.

Učenci 4. in 5. razreda pa so imeli naravoslovni dan z naslovom TO SMO MI, na katerem so se skozi različne vaje in igre urili v sodelovanju, povezanosti in delovanju kot skupina. Aktivnosti so bile zasnovane tako, da so krepile medsebojno zaupanje in timski duh.

Poseben dogodek Tedna otroka je bila jesenska noč v šoli, ki se je odvila v noči z 10. na 11. oktober. Učenci celotne podružnice so prespali v šoli, kar je bila za mnoge edinstvena in zabavna izkušnja. Po mirno prespani noči nas je v petek obiskal lovec, ki je predstavil svoje delo ter naravoslovne vsebine o živalih in naravi. Poleg tega so nas obiskale plesne učiteljice iz plesne šole SUPERSTAR, ki so učence navdušile s plesno točko in jih povabile k obiskovanju plesnega krožka.

Teden otroka smo zaključili na prijeten način s peko kostanja na šolskem igrišču, kjer so se učenci in učitelji družili, okušali kostanj in uživali v sproščenem zaključku pestrega tedna.

Teden otroka na POŠ Socka je bil poln zanimivih dogodkov, ustvarjalnosti in skupinskega sodelovanja, učenci pa so odšli domov z lepimi spomini in novimi znanji.

Besedilo: Špela Cehner

Fotografije: Špela Cehner, Sabina Skok

Jesenska noč

Jesenska noč na POŠ Socka

V noči z 10. na 11. oktober 2024 so se učenci POŠ Socka v popoldanskem času vrnili v šolo opremljeni z vsemi potrebščinami za prenočitev, saj je bila pred njimi Jesenska noč.

Dogodek je bil obarvan z različnimi dejavnostmi, saj so se učenci v skupinah udeležili treh zanimivih delavnic: jesensko ustvarjanje, predstavitev bobnov in športno udejstvovanje.

Po delavnicah je sledila težko pričakovana večerja – slastne palačinke, ki so jih pripravile pridne mamice. Po večerji so učenci pripravili skupno spalnico in se počasi umirili. Pred spanjem so se preizkusili še v kvizu o šoli, nato pa je sledil večerni kino.

Noč je minila mirno, jutro pa je bilo živahno, saj so učenci po okusnem zajtrku nadaljevali z aktivnim šolskim dnem.

Učenci so bili nad dogodkom navdušeni. Poudarili so, da jim je bila najbolj všeč ustvarjalna delavnica, kjer so iz naravnih materialov izdelovali jesenske dekoracije. Nekateri so še posebej uživali ob predstavitvi bobnov, kjer so lahko preizkusili različne ritme in inštrumente. Športne igre so poskrbele za smeh in gibanje, kar je marsikoga sprostilo.

Besedilo: Špela Cehner

Fotografije: Špela Cehner, Sabina Skok

Dostopnost