Kulturni dan Celjski grofi

Kulturni dan za osmošolce

Celje – naše bližnje večje mesto, ki nosi v zgodovini velik pečat.

Zgodovina govori o prvih naselbinah na tem območju, o Keltih in Rimljanih, ki so povzdignili mesto v pomembno središče, ter o grofih, ki so v Celju postavili enega večjih in lepših gradov. Le-tega so si osmošolci ogledali prvi teden v oktobru in spoznali njegovo veličino ter pomen. Na samem gradu so s pomočjo vodičev obnovili zgodovino Celjskih grofov, usodo Friderika in Veronike ter vzroke za konec rodbine.

Svoj kulturni dan so nato nadaljevali v Celju, kjer so obiskali Pokrajinski muzej Celje. Tam so si ogledali razstavo Grofje Celjski in podrobneje spoznali njihovo delovanje. Za konec pa so se napotili po samem mestu, skozi katerega so spoznavali gradbene dosežke in arhitekturo skozi različna zgodovinska obdobja – rimsko cesto iz antike, cerkev Marijinega vnebovzetja iz konca srednjega veka, rotovž iz 15. stoletja, delovanje fotografa Josipa Pelikana iz 19. stoletja in nazadnje še Celjski dom, zgrajen v 20. stoletju.

Anja Korošec, učiteljica

Več fotografij si lahko ogledate v fotogaleriji na spletni strani šole.